Alfa Lipoik Asit Nedir? Alpha Lipoic Acid Ne İşe Yarar?

1 sene önce
20

Alfa Lipoik Asit Nedir?

A-lipoik asit, alfa lipoik asit (ALA) veya tioktik asit olarak bilinen lipoik asit (LA), oktanoik asitten türetilen bir bileşiktir. ALA normal olarak hayvansal besinlerde bulunur ve metabolizma için gereklidir.

Alfa lipoik asit veya alpha lipoic acid, vücutta kendiliğinden oluşan ve doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Hücrelerde enerj üretiminde görev alır. Sağlıklı durumda insan vücudu, ihtiyacı olan tüm ALA’yı üretebilir. Buna rağmen bazı durumlarında ALA dışarıdan yiyeceklerle veya besin takviyesi yoluyla da alınabilir.

Alfa Lipoik Asit Faydaları Nelerdir?

Alfa lipoik asidin, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiş ve bu sebeple diyabete yardımcı olduğu ortaya koyulmuştur. Yapılan çalışmalarda lipoik asidin kan şekeri seviyelerini %64’e kadar düşürdüğü görülmüştür.

Alfa lipoik asit, iltihaplanmayı ve cilt yaşlanmasını azaltabilen, sağlıklı sinir fonksiyonunu destekleyen, kalp hastalığı risk faktörlerini düşüren ve hafıza kaybı bozukluklarının ilerlemesini yavaşlatan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Alfa Lipoik Asit İçeren Besinler

 • Ispanak
 • Kırmızı et
 • Brüksel lahanası
 • Brokoli
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Domates
 • Patates
 • Yeşil bezelye
 • Pirinç kepeği

Alfa Lipoik Asit Takviyesi Neden Kullanılır?

 1. Antioksidan özellikleri sebebiyle: Antioksidanlar, insan vücudundaki serbest radikallere karşı savaşır. Yani vücudumuzdaki atık madde olarak adlandırabileceğimiz bileşenleri vücudumuzdan uzaklaştırır veya etkisiz hale getirirler. Alfa lipoik asit de bir antioksidan olduğundan bu etkisi sebebiyle besin takviyesi olarak alınabilir.
 2. Şeker hastalığı kaynaklı komplikasyonların azaltılması için: Yapılan bazı çalışmalar, alpha lipoic acid takviyesinin şeker hastalığına bağlı el ve ayak uçlarında duyu kusuru ve sinir hasarı anlamına gelen diyabetik nöropati gibi rahatsızlıkları hafifletmekte etkili olabileceğini göstermiştir.
 3. Bazı hastalıların önlenmesinde: Kanser, HIV/AIDS, Hepatit, Karaciğer rahatsızlıkları gibi birtakım hastalıkların hafifletilmesinde alfa lipoik asidin etkili olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu etkiye dair kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Antioksidan özellikleri ve cilt sağlığına etkileri sebebiyle alfa lipoik asit takviyeleri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?