Bel Ağrılarını Yoga Pozisyonları ile Azalt & Rahatla

1 ay önce
20

Özellikle iş hayatında masa başı çalışanlar sık sık bel ağrılarından şikayetçi olabilir. Uzun süre oturmaktan kaynaklı bel ağrılarınızı yoga pozisyonları ile azaltabilir ve omurganızı rahatlatabilirsiniz. İşte bel ağrısından kurtulmanızı sağlayacak 4 yoga pozu…

Bel ağrısı ile başa çıkmak için dengeleyici kasların çalışıyor olması gerekir. Ne kadar uzun süre oturursan bu kasların çalışması da o kadar az olur. Bunun sonucu dengeleyici kaslar zayıflayabilir ve kasların güçsüzleşmesi ağrıya sebep olur. Bazı egzersizler ve yoga pozisyonları ile gergin kaslarını gevşetebilir, zayıf kaslarını güçlendirebilirsin. İşte bel ağrısı riskini azaltacak ve bel ağrılarını gidermeye yardımcı olacak 4 yoga pozunu sizler için derledik. 

1.Kedi-İnek Pozu

blank
Cow Pose – Bitilasana

Bu hareket yogaya yeni başlayanlar için ideal ve rahatlatıcı bir yoga pozudur. Ellerin ve dizlerinin üzerinde başla. Dizlerinin doğrudan kalçalarının altında olduğundan ve bileklerinin, dirseklerinin ve omuzlarının aynı hizada ve zemine dik olmalı. Nefes al, başını, oturma kemiklerini ve göğsünü yukarı kaldırırken karnının yere doğru inmesine izin ver. Nefes verirken omuzlarını ve dizlerini sabit tuttuğundan emin olarak omurganı yukarı kaldır. Bunu 10-20 tekrar arası yapabilirsin.

 

 

 

 

2. Aşağıya Bakan Köpek Pozu

blank
Downward Facing Dog – Adho Mukha Svanasana

Ellerinin ve dizlerinin üzerinde başla. Ayak parmaklarını aşağıya doğru kıvır, omuzlarını bastırırken kalçalarını yukarı kaldırıp ve geriye doğru götür. Parmak uçların ve avuç içlerinle yere sıkıca bastır, bu sırada omuzlarınızı birleştir, kürek kemiklerinin dışarı doğru dönmesine izin ver. Ayakların kalça genişliğinde açık ve birbirine paralel olmalı, boynunda gerginlik olmaması için de başını serbest bırakmalısın. Bu pozda birkaç nefes durduktan sonra tekrar ellerin ve dizlerinin üzerine veya çocuk pozuna geçebilirsin.

 

 

 

 

3. Çocuk Pozu

blank

Bu poz dinlendirici ve sakinleştiricidir. Sırt ve kalçalar için esneklik sağlar. Yere diz çök. Ayak baş parmakların birbirine değecek şekilde topuklarının üzerine otur, ardından dizlerini kalça genişliğinde aç. Nefes ver ve gövdeni uyluklarının arasına yerleştir. Ardından avuç içlerin aşağı bakacak şekilde ve parmaklarını genişçe açarak kollarını öne doğru uzat, alnını mindere yasla. Burada ister birkaç nefes ister birkaç dakika kalabilirsin.

 

 

 

4. Sfenks Pozu

blank
Cobra Pose – Bhujangasana

Sfenks pozisyonu da yogaya yeni başlayanlar için ideal bir pozisyon. Yüz üstü yatarak başla, bacakların yan yana olsun. Dirseklerin omuzlarının altına gelecek şekilde ön kollarını birbirine paralel olarak yere yerleştir. Nefes al, üst gövdenizi kaldırarak hafifçe arkaya doğru eğil. Kalçalarını sıkı tuttuğundan emin olarak karnının alt bölgesini de yerden kaldırmaya çalış. Burada 5-10 nefes kal ve ardından gövdeni yere indir.

 

 

 

Bu yoga pozisyonları sayesinde sırt, bel ve omuz ağrılarını hafifletebilir aynı zamanda esnekliğini artırabilirsin. Günde 20-30 dakikanı ayırarak yapabileceğin bu basit hareketler sayesinde hareketsizlik kaynaklı sırt ağrılarından kurtulman mümkün. Bu hareketlerle esneklik kazanır ve rahatlarken vücudunu, kemik ve kas yapını da desteklemeyi ihmal etmemelisin. Bunun için kalsiyum ve magnezyum takviyesi kullanabilirsin. Kemik sağlığı için gerekli 4 temel bileşeni içeren bir takviyeyi de bu pozlara eklersen sırt ağrılarından kurtulman yalnızca 1-2 gününü alacaktır. Microbiome’nin kas ağrılarına iyi gelen ürününe Kalsiyum, Magnezyum Vitamin D & Omega 3 içeriği ile bu linkten ulaşabilirsin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?