• Spor
 • Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

2 sene önce
16

Farkında olalım ya da olmayalım şehir hayatı ve farklı çalışma şekilleri birçoğumuzda duruş bozuklukları oluşmasına sebep oluyor. Ancak duruş bozukluğu çözümü elbette imkansız değil. Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle ve basit egzersizlerle duruş bozukluğunu düzelterek dik bir vücuda sahip olabilir, bel, omurilik ve eklem ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu Nedir? Hangi Türleri Vardır?

En sık rastlanan duruş bozuklukları şunlardır:

 • Kamburluk (Kifoz)
 • Çukur bel (Lordoz)
 • Kamburluk ve çukur bel (Kifolordoz)
 • Boyun düzleşmesi (Servikal bölgedeki kavisin azalması)

Sağlıklı bir insan vücudundaki kaslar bir uyum halinde çalışır. Bazı hareketlerde lokal kaslar çalışırken bazılarında ise bileşik şekilde vücudun farklı yerlerindeki kaslar çalışır. Bunu spor yapmaya yeni başlayanlar kolaylıkla fark edecektir. Vücudunuzdaki bir bölge için yaptığınız hareketin, tahmin edemeyeceğiniz diğer kaslarınızı da çalıştırdığını hissedersiniz. Sağlıklı vücudun uyum halinde çalışan kaslarına zarar vermez ve bu uyumu bozacak durumlardan kaçınıp sürekli hareketli kalmaya özen gösterirsek optimal postürü elde eder ve omurga sağlığımızı da korumuş oluruz.

Postür yada duruş bozukluğunun farklı nedenleri olabilir. Bunlar kalıtımsal sebepler, yapısal bozukluklar yada günlük hareket alışkanlıkları olabilir. Bunun yanında obezite, kasların yeterince güçlü olmaması, vücudun esneklik kaybı, yanlış ayakkabı seçimi, uyku bozuklukları, çalışma koşulları ve ruhsal dalgalanmalar da duruş bozukluğuna sebep olabilir.

Duruş  Bozukluğunun Önüne Geçmek İçin Öneriler

Sürekli masa başında oturmamalısınız

Günümüzde birçok birey masa başı işlerde saatlerce oturarak ve hareketsiz biçimde çalışmaktadır. Bu durum hem sürekli oturmak hem de hareketsiz kalmaktan dolayı duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Sürekli masa başında çalışan kişiler bir duruş bozukluğu yaşamamak için ufak da olsa hareketlerle güne enerji katmalı. Örneğin 30 dakikada bir ayağa kalkıp çok basit egzersizler uygulayabilir, birkaç squat yahut birkaç esneme hareketi ile vücudunuzu daha aktif hale getirebilirsiniz.

Doğru oturma tekniklerine çalışın!

blankİşiniz gereği masa başında çalışıyorsanız bunu değiştirmek mümkün değilse doğru bir oturma tekniği ile oturmalısınız. Omurga için doğru oturma nasıl olmalı diye sorulacak olursa duruş bozukluğu yaşamamak için şu hususlara dikkat edilmeli:

 • Oturduğunuz sandalye sırtınızı desteklemeli ve dik tutmalıdır.
 • Belinizin normal eğriliğini korumaya çalışmalısınız.
 • Vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit dağıtmalısınız.
 • Göz seviyeniz bilgisayarın tam ortasında olmalıdır. Bilgisayar göz hizanızın çok üzerinde yahut çok altında olmamalıdır.
 • Ayaklarınız yere tam olarak basmalıdır.
 • Dirsekleriniz 90 derece açıda ve elleriniz rahat olmalıdır.

Yük kaldırırken dikkatli olmalısınız.

blank

Günlük işlerimizi uygularken yerden birçok şey kaldırabiliyor ve bir yerden bir şey kaldırıp yere koyabiliyoruz. Bu gibi durumlarda nasıl hareket edeceğimizi bilir isek duruş bozukluklarının önüne geçebilir ve bel ağrıları, bel fıtığı gibi sorunlar ile de uğraşmak zorunda kalmayız. Bunu yapmanın en iyi yolu doğru eğilmeyi ve deadlift hareketini öğrenmektir. Yerden bir şey almak için eğildiğinizde postürünüzü bozmamalısınız ve omurilikleriniz dik kalmalı.

 

 

 

 

Uyku ve yenilenmeye dikkat edin!

blank

Uyku, vücudumuzu yenileme ve birçok sağlık sorunu açısından büyük öneme sahiptir. Yeteri kadar uyumadığınız takdirde vücudunuz gergin, yorgun ve bitkin durumda olur, bu da duruş bozukluğuna yol açabilir. Yeteri kadar uyuduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olmalısınız, yeterli sürede ve sağlıklı şekilde bir uyku düzeniniz olmasına dikkat edin.

 

 

 

Spor yapın!

Sporun faydalarını saymakla bitiremiyoruz! Sağlıklı kilo almak için, kilo vermek için, vücudunuza esneklik kazandırmak için, kas kütlenizi arttırmak için ve daha birçok amaç için spor en sağlıklı ve mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Spor duruş bozukluklarını iyileştirme konusunda size çok fayda sağlayacaktır. Hem sizi aktif tutarak keyif almanızı ve enerjik olmanızı sağlayacağı gibi, aynı zamanda da daha güçlü ve daha aktif kaslara sahip olacağınızdan dolayı duruş bozuklukları gibi problemler ile uğraşmak zorunda kalmayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?