Enerjinizi Doğal Yollarla Artırmak İçin 9 İpucu

9 saat önce
4

Stres atma ve sağlıklı beslenme de dahil olmak üzere daha fazla enerji almanın şaşırtıcı yolları

Mağazaya gidin ve enerji artırıcı olarak lanse edilen çok sayıda vitamin, bitki ve diğer takviyeleri göreceksiniz. Hatta bazıları alkolsüz içeceklere ve diğer yiyeceklere eklenir. Ancak ginseng, guarana ve krom pikolinat gibi enerji artırıcıların gerçekten işe yaradığına dair çok az bilimsel kanıt var veya hiç yok. Neyse ki, kendi doğal enerji seviyenizi yükseltmek için yapabileceğiniz şeyler var. İşte dokuz ipucu:

1. Stresi kontrol edin

Stres kaynaklı duygular büyük miktarda enerji tüketir. Bir arkadaş veya akraba ile konuşmak, bir destek grubuna katılmak veya bir psikoterapistle görüşmek stresi dağıtmaya yardımcı olabilir. Meditasyon, kendi kendine hipnoz, yoga ve tai chi gibi gevşeme terapileri de stresi azaltmak için etkili araçlardır.

2. Yükünüzü hafifletin

Yorgunluğun ana nedenlerinden biri fazla çalışmaktır. Fazla çalışma mesleki, ailevi ve sosyal yükümlülükleri içerebilir. “Yapılması gereken” etkinlikler listenizi düzenlemeye çalışın. En önemli görevler açısından önceliklerinizi belirleyin. Daha az önemli olanları azaltın. Gerekirse iş yerinde fazladan yardım istemeyi düşünün.

3. Egzersiz Yapın

Egzersiz, daha sağlıklı uyuyacağınızı neredeyse garanti eder. Ayrıca hücrelerinize oksijeni yakmak ve dolaştırmak için daha fazla enerji verir. Ve egzersiz, ruh halini yükseltmeye yardımcı olan daha yüksek beyin dopamin seviyelerine yol açabilir. Yürürken, ekstra sağlık yararları elde etmek için periyodik olarak hızınızı artırın.

4. Sigara içmekten kaçının

Sigaranın sağlığınızı tehdit ettiğini biliyorsunuz. Ancak sigara içmenin aslında uykusuzluğa neden olarak enerjinizi çektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Tütündeki nikotin bir uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızını hızlandırır, kan basıncını yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyararak uykuya dalmayı zorlaştırır. Ve bir kez uykuya daldığınızda, bağımlılık yapıcı gücü devreye girip sizi istekle uyandırabilir.

5. Uykunuzu düzenleyin

Uykusuz kalabileceğinizi düşünüyorsanız, daha az uyumayı deneyin. Bu tavsiye kulağa garip gelebilir ancak gerçekte ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirlemek, yatakta uyumadan geçirdiğiniz süreyi azaltabilir. Bu süreç uykuya dalmayı kolaylaştırır ve uzun vadede daha dinlendirici bir uyku sağlar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının.
İlk gece, normalden daha geç yatın ve sadece dört saat uyuyun.
Bu dört saatlik süre boyunca iyi uyuduğunuzu düşünüyorsanız, ertesi gece 15-30 dakikalık bir uyku daha ekleyin.
Yatakta olduğunuz süre boyunca mışıl mışıl uyuduğunuz sürece, birbirini izleyen gecelerde yavaş yavaş uyku eklemeye devam edin.

6. Enerji için yiyin

Düşük glisemik indeksli (şekerleri yavaş emilen) yiyecekler yemek, genellikle hızla emilen şekerler veya rafine nişastalar yedikten sonra ortaya çıkan enerji gecikmesinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Glisemik indeksi düşük yiyecekler arasında tam tahıllar, yüksek lifli sebzeler, kuruyemişler ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar bulunur. Genel olarak, yüksek karbonhidratlı yiyecekler en yüksek glisemik indekslere sahiptir. Proteinler ve yağlar sıfıra yakın glisemik indekslere sahiptir.

7. Kafeini lehinize kullanın

Kafein uyanıklığı artırmaya yardımcı olur, bu nedenle bir fincan kahve içmek zihninizi keskinleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak kafeinin enerji verici etkilerini elde etmek için onu akıllıca kullanmalısınız. Özellikle çok miktarda veya saat 14.00’ten sonra tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir.

8. Alkolü sınırlayın

Öğleden sonra yaşanan durgunluğa karşı en iyi önlemlerden biri, öğle yemeğinde alkol almaktan kaçınmaktır. Alkolün yatıştırıcı etkisi özellikle öğle vakti güçlüdür. Benzer şekilde, akşamları enerjik olmak istiyorsanız saat beş kokteylinden kaçının. İçecekseniz, bunu enerjinizin düşmesinin sakıncası olmadığı bir zamanda ölçülü olarak yapın.

9. Su iç

En zorlu dayanıklılık aktiviteleri dışında hepsinde performansı arttırdığı gösterilen tek besin nedir? Pahalı bir spor içeceği değil. Bu su. Vücudunuzda sıvı eksikliği varsa, ilk belirtilerden biri yorgunluk hissidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?