Göz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

2 ay önce
23

Görme problemleri ve göz ağrıları için göz yogası yapmak uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilir. Göz yorgunluğu, göz çevresi cilt sorunu gibi problemlere karşı uygulanabilen göz yogasının nasıl uygulanacağını sizler için derledik. Gün içinde kısa bir vakit ayırarak yapabileceğiniz göz yogasında püf noktalar ne nasıl yapılacağına dair bilgiler işte burada…

Günümüzde hem şehir yaşamının getirdiği hayat koşulları hem de birçok meslek ve çalışma tarzından dolayı insanlar hareketsiz bir yaşam sürüyor. Bu yaşam şekli, ağır beden gücü kullanımı ile kıyaslandığında epey konforlu olsa da kas ve iskelet sisteminde çeşitli sorunlara yol açabiliyor. işte tam bu aşamada spor yaparak vücudu zinde tutmak ve yoga benzeri bir meditasyonla zihni zinde tutmak her zamankinden önemli hale geliyor.

Peki; telefon, bilgisayar, reklam panoları vs. derken her gün farklı ilgi alanlarına ve farklı ışık/ışın kaynaklarına maruz kalan gözlerimizi zinde ve sağlıklı tutabilmek için ne yapılabilir? Aslında gözler için de göz yogası yapılabilir. Hem de bunun için mekân ve ekipman olarak özel bir hazırlık yapmanıza gerek yok!

Yapılan meslek ne olursa olsun; gözler, uyanıklık süresi boyunca görme işlevini sağlamasının yanı sıra farklı olumsuz faktörlere de maruz kalıyor. Söz konusu etkenlerden kaynaklanan sorunların azaltılması için de göz kaslarının bilinçli hareketlerle çalıştırılması etkili bir çözüm sağlıyor. Ve bu uygulama hem dolaşımı destekleyici hem de rahatlatıcı etkisinden dolayı göz yogası olarak anılıyor.

Göz Yogası Nedir?

Göz yogası, göz bebeklerinin kontrollü hareketi yoluyla göz çevresi kaslarının çalıştırılmasına yönelik uygulamaları ifade ediyor. Bu egzersiz çeşidinin, ruhsal ve bedensel uyumun hedeflendiği yoga ile esasen bir ilişkisi bulunmuyor. Ancak gözlerde daha canlı, dinç ve dinlenmiş bir his yarattığı için adı göz yogası olarak biliniyor. Nitekim göz yogası hareketleri, yoganın bedende yarattığı etkinin gözlerde de sağlanmasına fark edilir ölçüde yardımcı olabiliyor.

Göz Yogası Ne İşe Yarar?

Göz yogası, gözün arka bölümündeki ve göz çevresinde bulunan cilt dokusundaki dolaşımın canlanmasına katkı sağlar. Böylece gözlerde oluşan yorgunluk, ağırlık ve kuruluk şikayetlerini hafifletmeye destek sağlarken; göz çevresindeki kusurların azaltılmasına da yardımcı oluyor. Çünkü göz ya da cilt fark etmeksizin vücuttaki hücrelerin yenilenme ve onarım sürecinin sürdürülmesi, ideal dolaşım yoğunluğunun sağlanmasından geçiyor.

Göz Yogası Neden Önemlidir?

Gözler, insanoğlunun yaşam koşulları değişse de işini aynı yoğunlukta sürdürmeye devam ediyor. Hatta günümüz dünyasının hızı ve yapay ışıkları nedeniyle daha da zorlu şartlara maruz kalıyor. Uzun süreli odaklanma, ekranlardan yayılan mavi ışıklar, güneşten gelen UV ışınları, sürüş esnasındaki yol takibi, rüzgâr ve toz gibi pek çok faktör; göz ile göz çevresinde istenmeyen bazı sonuçlar doğurabiliyor. Göz yogası ise tüm bunlara karşılık, göz ve göz çevresinin hem işleyiş hem de görünüm olarak ideal düzeyde tutulmasında etkili oluyor.

Göz Yogası Yapmanın Günlük Yaşama Katkıları Nelerdir?

Göz yogası yapmanın birçok şikayete karşı olumlu etkileri vardır.

  • Ukusuzluk için göz yogası, göz kapaklarınızda gelişen ağırlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • Göz kızarıklığı için göz yogası, yapacağınız göz egzersizleri sayesinde dolaşımı artırarak kılcal damarların yani kızarık görünümün belirginliğini hafifletmeye yardımcı olur.
  • Yorgunluğa karşı göz yogası yapmak, esasen sabit noktalara odaklanmaktan kaynaklı yorgunluğun giderilmesini destekler. Ayrıca yine sabit noktalara sürekli bakmak yorgunluğun yanı sıra görme bozukluklarına da yol açabilir.
  • Odaklanma zorluğu için göz yogası yapılabilir. Bu göz egzersizleri sayesinde göz kasları geliştirilerek daha iyi ve uzun süreli odaklanma sağlanır.
  • Gözlerdeki batma hissine karşı göz yogası yapmak, gözlerdeki kuruluğu azaltmaya yardımcı olur. Göz batması genelde göz kuruluğundan kaynaklandığından göz yogası iyi bir seçenek olabilir.
  • Göz altı torbaları için göz yogası yapmak en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Yüz ve göz çevresi için düzenli olarak yoga yaparsanız bu kırışıklık ve halkaların oluşmasını engelleyebilir, yüzünüzdeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Göz yogası ve yüz yogası, dolaşımı hızlandıracağından göz altı torbaları ve göz çevresindeki ton koyulaşmasının önüne geçer.
  • Yaşlanma belirtilerine karşı göz yogası yapılabilir. Göz yogası yapmak, göz çevresindeki esnekliği artıracağından ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunun önüne geçer.

 

Kimler Göz Yogası Yapabilir?

Göz yogasında yapılan hareketlerin, doktorlar tarafından egzersiz kapsamında pek çok hastaya tavsiye edildiği biliniyor. Gözlerdeki rahatsızlıkların azalmasında yardımcı bir rol üstlenen bu göz egzersizleri, görme sorunları olan veya gözlerinde hassasiyet problemi yaşayan hastalardan göz sağlığı yerinde olan kişilere kadar herkesçe uygulanabiliyor. Ancak bazı göz operasyonlarının ardından uygulanması konusunda önce mutlaka hekime danışılması gerekiyor. Sağlıklı veya

Göz Yogası Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göz yogasının etkilerinin ne olduğunu öğrendik, peki adım adım göz yogası nasıl yapılır şimdi sırayla bakalım. Bu göz egzersizlerini yaparken dikkat! Özellikle yeni başladıysanız bu egzersizler gözünüzü çok yorabilir bu nedenle her egzersizden sonra gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Göz Yogası-1: Isınma Turu

Ellerinizi ovuşturarak ısınmalarını sağlayın. Ardından avuç içlerinizi göz kapaklarınıza yerleştirin. Isıyı gözlerinizde iyice hissettikten sonra göz bebeklerinizle ara vermeden 10-20 kez sonsuzluk işareti oluşturun. Bu işlemi ellerinizi tekrar ovuşturarak en az üç kez tekrar edin.

Göz Yogası-2: Kırpma ve Dinlenme

Birbirini hızlıca tekrar edecek şekilde gözlerinizi iyice kısarak kapatın ve ardından sonuna kadar açın. Bu hareketi 10-20 kez yineledikten sonra 15-20 saniye gözlerinizi kapalı tutarak dinlendirin.

Göz Yogası-3: Düz Odaklanma

Başınızı, ileriye bakacak şekilde düz ve dik tutun. Elinizi tamamen öne doğru uzatarak tam burun hizanıza getirin ve “okey” işareti yapın. Baş parmağınızı düz bir hareketle yavaşça burnunuza yaklaştırın. Bu esnada gözlerinizi parmağınızdan ayırmayın. Görüntü iyice bulanıklaşıncaya kadar elinizi yaklaştırdıktan sonra aynı hareketi iki kez daha tekrarlayın.

Göz Yogası-4: Sağa ve Sola Odaklanma

Dirseklerinizi bedeninize sabitleyerek iki kolunuzu da yukarıya kaldırın. Ellerinizi omuzlarınızın ön hizasına getirin. Baş parmaklarınızla okey işareti yapın. Başınızı tamamen dik ve düz tutun. Gözlerinizi sağ ve sol başparmaklarınıza doğru yavaş hareketlerle kaydırın. Bu hareketi 10 ila 20 kez tekrar ettirin.

Göz Yogası-5: Yukarıya ve Aşağıya Odaklanma

Başınız yine dik ve düz şekilde tutun, gözlerinizi olabildiğince yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirin. Bu hareketi de aynı şekilde 10 ila 20 kez tekrarlayın.

Göz Yogası-6: Daire Çizme

Sağ veya sol kolunuzu tamamen öne doğru uzatın. Gözleriniz parmak uçlarınıza odaklanmış haldeyken, kolunuzla geniş açıdan düzgün daireler çizin. Bu hareketi 10-20 defa yaptıktan sonra aynı işlemi diğer kolunuzla da tekrarlayın.

Göz Yogası-7: Uzağa ve Yakına Odaklanma

Açık bir alanda veya geniş manzaralı bir pencerenin önünde durun. Gözlerinizi, görebildiğiniz en uzak mesafeye 5 ila 10 saniye boyunca odaklayın. Ardından gözlerinize en yakın uzvunuz olan burnunuza odaklanın ve yine 5 ila 10 saniye kadar izleyin. Bu uzağa ve yakına bakma işlemini 10-20 defa daha tekrar ettirin.

Bu egzersizleri günlük hayatınızın bir parçası haline getirirseniz zamanla gözleriniz alışacak ve daha sağlıklı olacaktır. Güne başlarken, günün en yoğun satlerinde biraz dinlenmek için veya gün sonunda 5’er dakikanızı ayırarak göz yogası yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?