Hindistan Cevizi Yağı ile Etkili Cilt Bakımı

2 sene önce
60

Hindistan  cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi yağı ile cilt bakım ınasıl yapılır?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak ham Hindistan cevizi veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağ ekstrakte edilerek yapılan yüksek derecede doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayarak eriyebilir. Sağlıkta, mutfakta ve cilt bakımı maskelerinde geniş perspektife yayılarak kullanılmaya devam eden bir yağdır.

blank

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı  yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir yağdır. Aynı zamanda magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, E, K, C vitamini, demir gibi mineralleri de içerir.

1.  Cildi temizler ve arındırır

Hindistan cevizi yağı, cildinin daha aydınlık ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı makyaj temizleme üzerinde de oldukça etkilidir.

2.  Akne ve yaraların iyileşmesini destekler

Hindistan cevizi yağı akne sonrası cildin normale dönme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre, hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asit, akneye bağlı bakteri oluşumunun önüne geçebiliyor. Yani cildinde sivilce oluşturan bakteri düzeylerini düşürmede ve iltihaplanmayı azaltmada en doğal destekçin olabilir!

3.  Cildini nemlendirir

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliğiyle bakım kremlerinin vazgeçilmez içeriklerinden biridir. Çünkü cildin doğal bariyer işlevini onaran ve buharlaşmayı yavaşlatarak cildin nemini koruyabilen doymuş yağlardan oluşur. Az bir miktarı bile cildini ve tüm vücudunu nemlendirmek için yeterlidir. Cildinde yağlı bir his bırakmadan kolayca emilerek kuruluğu gidermede etki gösterir.

blank

4.Göz altı morluklarını aydınlığa kavuşturmada etkilidir

Tüm cilt tipleri için uyumluluk gösteren Hindistan cevizi yağı göz çevresi problemlerinin azaltılmasında da etkin rol oynar. Göz altı morluklarını ve şişliklerini hafifletmede muhteşem bir çaba gösterir.

5.    Cilt lekelerinin ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur

Hindistan cevizi yağı, göz altı morluklarından lekelere kadar cilde birçok yönde katkı sağlar. E vitamini hindistan cevizi yağı içinde yer alan etken maddelerden biri olarak, cildinde oluşan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırmada etki gösterir. İçerisinde bulunan laurik gibi yağ asitleriyle de birleşerek cildi besler.

6.   Antiaging etkisi gösterir

Hindistan cevizi yağı, güneşten gelen hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek E ve A vitamini gibi antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda, yağ asitleri bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, cildin esnekliğini artırmada ve kolajen üretimini hızlandırmada destekleyici rol oynar.

7. Diğer Etkileri
 • Egzama tedavisinde doğal tedavi olarak kullanılır, egzamalı bölgedeki kızarıklık ve tahrişi azaltır, cildi sakinleştirir.
 • Karaciğer ve böbrekleri temizler.
 • Mantar tedavisinde kullanılır.
 • İnsülin salınımını düzenler ve kan şekerini ve aynı zamanda vücuttaki tüm hormon salınımını dengeler.
 • Kalp ve damar sağlığı için diğer yağlara oranla daha faydalıdır.
 • Oksidasif stresi azalttığı için Alzheimer’ı önler.
 • Cildin doğal nemini korumasına yardımcı olur. Kırışıklık oluşumunu engeller.
 • Tiroit rahatsızlıklarını önler, kemik erimesi ve romatizmaya karşı savaşır.
 • Vücuttaki toksinlerle savaşır.
 • Keton yoğunluğunu arttıran içeriğiyle epilepsi nöbetlerini %75 oranında azaltır.
 • Günde 1-2 kaşık hindistan cevizi yağı tüketimi, fiziksel yorgunluğu alır.
 • Haftada bir gün yarım saat, kırk beş dakika bacaklarınıza hindistan cevizi yağı kullanarak masaj yaptığınızda varis oluşumunu engellemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?