Kadınlar İçin Bölgesel İncelme ve Vücut Sıkılaştırma

7 ay önce
107

Kadınlar İçin Bölgesel İncelme ve Vücut Sıkılaştırma

İncelme ve sıkılaşma sizin gibi birçok kendisine bakan kadının fitness amaçlarından bir tanesi. Bunun beraberinde bir talep varsa o da dolgun kalça kasları.

Kalça kaslarınızı geliştirmeye başlarken basen eritmek için En etkili 8 Basen Eritme Hareketi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aslında fitness kadın erkek ayırmaz. Ancak bölgesel incelme ve vücut sıkılaştırma özellikle kadınların talep ettiği bir şey olduğu için bu makalede en iyi şekilde egzersizle bunu nasıl yaparsınız, ameliyatsız nasıl incelirsiniz bundan bahsedeceğiz.

İncelme, Sıkılaşma Nedir?

İncelme dediğimizde kilo vermekten bahsederiz. 60 kg bir kadın 50 kg’a düşerse incelecektir. Fakat bu incelme her zaman istenilen görüntüyü vermeyebilir.

Örneğin bel bölgesinden incelmek istiyorsanız, bu sadece kilo vermeyle değil, aynı zamanda yağ vermeyle olabilir. Yağ yaktığınız sürece bel bölgesindeki yağlardan da kurtulabilir ve belinizi inceltebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız probiyotikler de vücudunuzu içeriden tamir ederek incelmenize ayrdımcı olabilir. Zayıflama konusunda en başarılı probiyotik Lactobacillus Gasseri‘dir.

Sıkılaşma, kaslarımızın güçlenmesi ve sıkı bir hale gelmesidir.

Bunu sağlamak için vücut kompozisyonunuzu değiştirmelisiniz.

Yani yağ yakmalı ve kaslarınızı geliştirmelisiniz. Tabii kas geliştirmenin yolu da ağırlık çalışmaktır.

Kadınlar genelde ağırlık kaldırıp kas gelişimi sağladıklarında erkekler gibi olacaklarını düşünüyorlar. Ancak gerçekte böyle olmaz.

Kadınlar doping kullanımı olmadan erkeklerdeki gibi kas geliştiremezler (doping protein tozu gibi supplement değildir, testosteron hormonları örneğin).

Kadınlardaki kas gelişimi çok daha az olacaktır fakat yine de güçlenebilir ve gelişebilirsiniz. Hatta sıkılaşmak için bunu yapmalısınız.

Ağırlık antrenmanları kaslarınızın güçlenmesini ve sizin sıkılaşmanızı sağlayacaktır. Büyüyüp irileşmenize sebep olmaz.

Fakat tabii ki aldığınız kaloriye dikkat etmelisiniz. Erkekler kadar kas geliştiremeseniz de yaktığınızdan çok fazla kalori alıyorsanız, hem yağ yakamaz, hem de irileşirsiniz.

Doğru antrenman programlarını ve kadınlar için en iyi egzersizleri öğrenmek için “Kadınlar için Vücut Geliştirme” yazısına geçebilirsiniz.

Bölgesel İncelme Nedir?

Yukarda yağ yakmaktan ve kasları geliştirmekten bahsettik, ancak örneğin beliniz ince olsun istiyorsanız, yağ vermeye başladığınızda hemen buradaki yağları vereceksiniz diye bir kural yok.

Vücut genetik olarak nereden isterse oradan yağ yakar.

Belli bölgelerin incelmesi ve sıkılaşması için bölgesel ağırlık çalışılabilir, ama bölgesel yağ yakılamaz.

En azından ameliyatsız bölgesel incelme diye bir şey yoktur. Ameliyatta da farklı farklı metotlar incelenebilir, ama bu fitness sınırları dışındadır, fitness kadar da etkili olmaz. En etkilisi tabii ki düzenli spor yaparak doğal olarak incelmek ve ince kalmaktır.

Bel, Basen, İç Bacak İnceltmek için Neler Gerekir?

Hanımlar, belinizi, iç bacağınızı veya basenlerinizi inceltmeniz için yağ yakmalısınız. Bölgesel yağ yakımı mümkün değildir.

Yüzlerce mekik çekmek, saatlerce belimizi çevirmek belimizdeki yağları yakmayacaktır. Aynı şekilde iç bacak ve basen egzersizleri de basenlerinizi inceltmeyecektir.

Yağ yakmak kalori açığı oluşturarak olur. Yani yaktığımız kaloriden az kalori almamız lazım.

Bunun yanında vücudumuzdaki bazı kasları geliştirerek kıvrımlarınızı arttırabilirsiniz. Örneğin bu şekilde belinizin daha ince gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Vücut Sıkılaştırmak için En İyi Egzersizler

Belinizi inceltmeniz için yağ yakmanız gerektiğini söylemiştik. Fakat bölgesel yağ yakılamayacağını da söyledik.

Dolayısıyla yaptığımız hareketler belinizi doğrudan inceltmeyecektir.

Yine de bazı kaslarınızı geliştirerek belinizin ince gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber merkez kaslarımızın güçlü ve sıkı olmasını sağlayacak hareketlerle daha estetik görünen bir bel bölgesine sahip olabilirsiniz.

  1. Squat

blank

Squat kalça ve bacak kaslarınızı çok iyi geliştirecek bir harekettir. Bu kasları geliştirerek kıvrımlarınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde de belinizin daha ince bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bulgarian split squat ve goblet squat kadınlar için daha çok işe yarayan varyasyonlar olabilir. Bu versiyonlarda istenilen kalça kasları daha çok çalışacaktır.

  1. Hip thrust

blank

Hip thrust hareketi direkt olarak kalçanızı kullanmanızı sağlar. Ağırlık arttırıp güçlenmek kolaydır. Bu şekilde kalçanızı verimli bir şekilde geliştirecektir. Belinizin ince görünmesini sağlayacaktır.

  1. Barfiks veya lat pulldown

blank

Yapabiliyorsanız barfiks çekin. Barfiks çekmekte zorlanıyorsanız lat pulldown hareketini uygulayabilirsiniz. Bu hareketler kanat kaslarınızı geliştirecek hareketlerdir. Kanat kaslarınızın gelişmesi belinizin ince gözükmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda güçlü kanat kasları ileri yaşlarda kadınların şikayet ettiği koltuk altındaki sarkmaları da önlemede yardımcı olacaktır.

  1. Stomach vacuum

blank

Stomach vacuum egzersizi transverse abdominis kaslarını çalıştırır. Bu kaslar karın kaslarımızın arkasında bulunur. Merkez bölgemizi sararlar. Bu kasları çalıştırmak karın bölgenizdeki kontrolünüzü arttırır. Karnınızı daha sıkı ve güçlü yapar. Bu harekette daha sıkı ve estetik bir bel bölgesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?