Kalça Kası Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

7 ay önce
104

Kalça Kası Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

 

Kalça Kası Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler nedir sorusunun akla gelen ilk cevabı Squat. Ancak squat her ne kadar önemli olsa ya yeterli olmayabilir.

Gluteus maximus kası erkek kadın herkes için önemlidir. Yani burada vereceğimiz bilgiler hem kadın, hem erkekler için. Kalça kası ile sadece güzel estetik bir vücudunuz olmaz, aslında uzun ve sağlıklı bir ömür için, bel ve boyun ağrısı yaşamamak için kalça kası geliştirmek çok önemli!

Kadınların erkekte, erkeklerin kadında en çok kalça kaslarına baktığını biliyor muydunuz? Bu içgüdüsel bir estetik arayışıdır. Bu yazıdaki resimli egzersizleri uygulayarak kalça kaslarınızı geliştirebilirsiniz!

Kalça Kasları için Yapılan Hatalar!

Kalça kası çalışırken pekçok kişinin düştüğü bazı hatalar var. İşte istediğiniz görünümde bir kalça için yapmamanız gerekenler:

Ağırlık çalışmaktan korkmak: Erkeklerin burada bir sorunu yok genelde, ama birçok kadının aşamadığı bir konudur. Kadınlar ağırlık çalışırsa erkek gibi vücuda sahip olmaktan korkar. Fakat anatomik olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Kadınların hormonları, erkek gibi kas yapmak için elverişli değildir.

İstediğiniz o kalça ve bacak kasları için ağırlık çalışmak çok önemli!

Kalça çalışmaya başlamak isteyen fakat kas dengesini de sağlamak isteyen kadın sporcular için Kadınlar İçin Bölgesel İncelme ve Vücut Sıkılaştırma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Aşırı kardiyo yapmak: Yine burada ağırlık çalışmak yerine sürekli aşırı derece kardiyo egzersizlerine başvuruluyor. Fakat burada önemli olan ağırlık çalışmaktan kaçarak kardiyo yapmanın işe yaramayacağıdır. Ağırlık çalışması ve kardiyo birlikte ve sistematik olarak ilerletilmelidir.

Vücut kaslarının üst bölümünü ihmal etmek: Kalça kası çok çabuk geliştirilmek  isteniyor ve bu yüzden çok fazla çalışılıyor, bilinçsiz şekilde üst vücut kasları da ihmal ediliyor ve ihmal edilince çok güçsüz kalıyor. Sürekli kalça ve bacak kası çalışmak vücudunuzun alt ve üst kısımlarını orantısız olarak geliştireceğinden faydadan çok zarar görmeniz de mümkün. Bu yüzden daha çok kalça kası istiyorsanız daha çok kalça ve bacak hareketlerine önem verin ama en azından Evde Yapılabilecek Egzersizlere de devam etmeyi ihmal etmeyin.

Sürekli kalça bacak çalışmak size fayda sağlamayacaktır, tam tersi zarara bile yol açabilir, alt vücudunuza önem verdiğiniz kadar üst vücudunuza da önem vermelisiniz.

Beslenmeye önem vermemek: En büyük sorunlardan biri de beslenmeyi sürekli ihmal etmek.

Özellikle spora yeni başlayanlarda bu problem çok sık görülüyor. Güzelce antrenmanlarını yapıyorlar fakat salondan ayrıldıkları zaman sağlıksız ve bilinçsizce yenen yiyecekler o kadar uğraşın çöpe atılmasına sebep oluyor.

Çok katı diyetler uygulamak: İnternette gördüğünüz bazı diyetler veya bilinçsiz diyetisyenlerden aldığınız diyet programları sizleri aşırı zorlar, spordan soğumanıza neden olur.

Bazen çok hızlı kilo vermenize, enerjinizin sürekli düşük olmasına yol açabilir. Hızlı şekilde kilo vermek sağlıklı bir yol değildir, her şeyin dengeli şekilde ilerlemesi daha sağlam bir yol izlemenizi sağlayacaktır.

Katı diyet yapmaktan kaçının, hayatınızı biraz olsun düzene sokup sağlıklı şekilde beslendiğiniz zaman ulaşmak istediğiniz noktalara çok daha hızlı şekilde ulaşabileceksiniz.

Aynı zamanda içeriğinden emin olmadığınız zayıflama haplarını kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Zayıflama hapı adı altında piyasaya sürülen ve eczane satışı olmayan ürünler sizi hızlı zayıflatır fakat metabolizmanıza zarar vererek uzun vadede hem sağlığınızı hem de verdiğiniz kiloları tehlikeye atar. Zayıflama hapları yerine vücudunuza destek sağlayacak probiyotikler ile spor ve zayıflamanıza katkı sağlayabilirsiniz. Bölgesel zayıflama için en etkili probiyotik Lactobacillus Gasseri’yi tavsiye edebiliriz. Türkiye’de Microbiome İlaç tarafından üretilen Lactobacillus Gasseri suşu ile ilgili ayrıntılı bilgi için ürün internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Hareketlerde çok yüksek tekrarlar uygulamak: Bir harekette yüksek tekrarlar yapmak ne o bölgedeki yağlarınızın gitmesini sağlayacaktır ne de kası o derece yüksek tekrarlar ile çalıştırmak kasa fayda sağlayacaktır.

Yüksek tekrarlı setlere hiç gerek yoktur, kaslarımızı geliştirmeye yönelik olarak en fazla 15 tekrar olmak üzere çalışmalar yapmak sizlere yeterli olacaktır.

Tek seferde vücuda fazla yüklenmektense basit setler halinde ve istikrarlı ilerlemek daha önemlidir.

Antrenman sıklığını artırmak: Dediğimiz gibi kalça kası ve bacak kaslarında aşırıya kaçmaya gerek yok.

Fakat haftada 1 gün çalışıyor iseniz bunu 2 ye ve en fazla 3 e çıkarabilirsiniz, hatta 3 e gerek bile olmayacaktır haftada 2 gün sistemli şekilde çalışmanız sizler için yeterli olacaktır.

Bir antrenmanda çok değil, çok antrenmanda azar azar daha iyidir.

Kalça Kası Geliştirmek İçin yapacağınız hareketlerin belli periyotta ilerlemesi önemli olacaktır.

Fonksiyonel çalışmalara da yer verin: Yalnızca kalça çalışmak yerine bunların yanında bir çok kasınızı aynı anda çalıştıran fonksiyonel egzersizlere de mutlaka yer verin.

Bu egzersizlerde bir çok kasınızın aktif olmasından dolayı ve sürekli hareket halinde olmanızdan dolayı yağ yakımı açısından size fayda sağlayacaktır.

Kuvvetinizi artırmaya yönelik çalışmalar uygulayın: Bu çalışmaları biraz daha sporda ilerledikten sonra uygulamanız çok daha mantıklı olacaktır.

Sadece kalça kaslarınızı şekillendirmeye değil aynı zamanda güçlendirmeye yönelik antrenmanlar çok fayda sağlayacaktır.

Bu tarz antrenman sistemlerine bizim sitemizde de bedavaya ulaşabilirsiniz.

Temel egzersizleri uygulamaya özen gösterin: Ağırlık çalışmasında bir takım temel egzersizler mevcuttur bunlar:

  • Deadlift,

blank

  • Squat,

blank

  • Push up,

blank

  • Pull up

blank

gibi egzersizlerdir. Bu egzersizler birçok kası aktif olarak çalıştıracağı için çok faydalı olacaktır.

Kalça Kası Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenlerin ne olduğuna dair bütün bunlara dikkat ettikten sonra en etkili hareketlerin ne olduğunu öğrenip kısa sürede kalça kası yapmak isteyenler olacaktır. En etkili kalça kası hareketleri yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

1 üzerinde “Kalça Kası Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler” düşündü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?