Keten Tohumu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

1 sene önce
21

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu, keten bitkisinden hasat edilen ve yenilebilir bir tohum çeşididir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı, eski Yunanlar ve Romalılar tarafından yiyecek olarak yüzyıllarca tüketilmiştir. Tohum elde etmek için yetiştirilen keten bitkileri genellikle kısa ve çok dallıdır. Tohumlar tipik olarak yaklaşık 3-4 mm uzunluğundadır. Genellikle kahverengi, pürüzsüz ve parlaktırlar. Dış tabakalarında ıslakken yapışkan hale gelen mukuslu bir madde içerirler.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Keten tohumu yağı, zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca yüksek oranda protein, lif ve omega-3 yağ asidi sunar.
  2. Keten tohumu yağı, ALA (alfa-linolenik asit) bakımından oldukça zengindir. Bitki bazlı ALA yağ asitleri, kalp sağlığına faydalıdır.
  3. Keten tohumu, zengin bir lif kaynağıdır. Bu sebeple diyet listesine güvenle eklenebilen keten tohumu, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.
  4. Keten tohumu, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği yüksek lif oranları sayesinde kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kalp sağlığını korur.
  5. Keten tohumu, kan basıncını düşürebilir. Bu sebeple özellikle yüksek tansiyonu olanlar için faydalı olabilir.
  6. Yüksek protein içerir. Bu yönüyle vegan ve vejetaryen beslenenler için önemli bir protein kaynağıdır.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu yağ veya tohum (öğütülmüş veya ezilmiş) olarak tüketilebilir. Öğütülmüş keten tohumları, hızla bozulur. Bu sebeple öğütüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmelidir. Bu nedenle hızlı tüketebileceğiniz miktarlarda keten tohumu satın almalısınız.

Keten tohumu yağı, yemeklerde kullanılabilir ancak pişirme amaçlı ve kızartma yağı olarak kullanılmamalıdır. Keten tohumu yağı salata veya yoğurt ile, soğuk mezeler ile veya yemeklerde sonradan soğuk ilave edilerek kullanılabilir.

Keten tohumu yağını cilde sürerek de kullanabilirsiniz. Ancak cildinizin alerjik reaksiyon göstermesine engel olabilmek için önce küçük bir alanda yağı denemenizi tavsiye ederiz.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Keten tohumu yağı, cildi nemlendirir.
  • Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıkları azaltır
  • Cildi sıkılaştırır ve cildin daha genç görünmesini sağlar
  • Yağlı cilt ve tıkanmış gözeneklerin bakımında yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?