Ketojenik Diyet Nedir ?

8 ay önce
123

Ketojenik Diyet Nedir? 

Ketojenik diyet, bedenin enerji sağlamak için yağ kullanmasını sağlayan düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklidir. 1920 yılından beri epilepsi ve kanser hastaları için önerilen bu diyet, günümüzde hızlı kilo vermek için tercih edilen diyetler arasında ilk sıralarda yer alır.

Ketojenik Diyetin Etki Mekanizması Nedir? 

Gün içerisinde bedenimiz enerji üretmek için glikoza ihtiyaç duyar. Beynimiz, organlarımız ve hatta tüm hücrelerimiz glikoz ile beslenmektedir. Glikoz ise, karbonhidratlarda bulunan bir şekerdir. Eğer bedenimizde glikoz yok ise vücut enerji üretmek için bu sefer önce proteine başvurur. Daha sonra ise yağları kullanmaya başlar. Yani keton üretmeye başlar.

Bu diyetteki asıl amaç ise, enerji elde etmek için vücudun yağ yakmasını sağlamaktır. Buna göre ise, ketojenik diyet öncelikli olarak yağ (%80), geri kalanı olarak protein (%15) ve çok az miktarda karbonhidrat (%5) ile tanımlanan bir beslenme listesi tavsiye eder. Yani size kilo aldırmadan bedenin ideal ölçüde kalmasını amaçlar.

Ketojenik Diyet Nedir ?

Ketojenik Diyetin Önerdiği Gıdalar Nelerdir?

Kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, avokado, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi ana gıdalar önerilir. Ayrıca yeşillikler, taze fasulye ve brokoli gibi nişastalı sebzeler de ketojenik diyette tercih edilebilir.

Ketojenik Diyetin Kısıtladığı Gıdalar Nelerdir? 

Tahıl ve benzeri gıdalar (pirinç, buğday, yulaf, çavdar, makarna gibi), bakliyatlar, kök sebzeler (mısır ve patates gibi), yüksek karbonhidrat içerikli meyveler (muz, elma, portakal gibi), rafine katı ve sıvı yağların tümü, az yağlı olan süt ürünlerinin hepsi, şeker, alkol gibi gıdaların hepsi bu diyette yasaklı gıdalardır.

Ketojenik Diyet Zararlı Mıdır?

Ketojenik diyette beslenme listesinde sadece yağ içeriği yüksek gıdalar olduğundan dolayı bu diyete başlamadan önce dikkat etmek gerekir. Aşırı yağ alımı ve az protein alımından dolayı zamanla bedende sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?