• Genel
  • Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir?

Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir?

5 ay önce
91

Spirulina Nedir?

Spirulina

Son yıllarda “süper besin” olarak anılan Spirulina, siyanobakteri grubunda olan “Arthospira Platensis” ve “Arthospira Maxima” karışımına verilen isimdir. Bir bitki türü olmayıp, su yosunu diye tanımlanabilen bir maviyeşil alglardendir.

İsmini “spiral” yani kendi çevresinde dönen şekil kelimesinden alır. Bu deniz yosununun son zamanlarda ün kazanmasının sebebi ise NASA’nın uzun süreli uzay yolculuklarında kullanım için besleyici niteliği ile ön plana çıkan spirulinayı işaret etmesi olmuştur. Hatta astronot besini olarak da anılmaktadır.

Güçlü içeriğe sahip bu besin yeni yeni tanınmakla birlikte geçmişi eskiye dayanmaktadır; yıllar önce antik dönemde Aztekler tarafından beslenme amacıyla kullanılmıştır.

Siyanbakterilerin birçoğu, bitkiler gibi klorofil içerdiğinden dolayı fotosentez yaparak, ışık yardımıyla kendi besinini üretebilmektedir. Spirulina; çok az bir alanda, çok az bir suyla üretilebildiği ve genelde toz veya besin takviyesi şeklinde tüketildiği için kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. 

blank

Spirulinanın Besin Değeri ve Özellikleri

Kuru ağırlığının yaklaşık %70’i protein olan spirulinanın %15’i karbonhidrat ve %6’sı yağlardan oluşuyor. Spirulinanın içerdiği protein miktarının bu kadar önemli görülmesinin sebebi tüm esansiyel aminoasitleri içeriyor olması.

Spirulina, vitamin A, C, E ve B vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi birçok mineral içeir.
Bu alg, aynı zamanda, etkili bir vegan demir kaynağıdır ve 5 yaşından küçükler için tavsiye edilen günlük ihtiyacın yaklaşık % 16’sını ve 50 yaşın üzerindeki kadınlarda % 16’sını ve 50 yaşın altındaki kadınlarda ise % 10’unu karşılar.

USDA’nın (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) gıda veritabanında paylaştığı değerlere göre bir yemek kaşığı (7 gram) spirulina 20 kalori, 4.02 g protein, 1.67 g karbonhidrat, 0.54 g yağ, 8 mg kalsiyum, 2 mg demir, 14 mg magnezyum, 8 mg fosfor, 95 mg potasyum, 73 mg sodyum ve 0.7 mg C vitamin besin değerlerine sahiptir.

Spirulinanın Faydaları Nelerdir?

  • Yapılan bir çalışmaya göre spirulina özellikle alerjik rinit semptomları ciddi şekilde rahatlatan bir özelliğe sahiptir.
  • Spirulina sindirim sistemi içinde yaşayan lactobacillus gibi probiyotik bakteriler için oldukça faydalıdır.
  • Spirulinanın sahip olduğu gama-linolenik asit varlığı, serum kolesterol seviyelerinin azalmasını hızlandırdığı görülmüştür.
  • Yapılan araştırmalar özellikle çinko ile beraber spirulina takviyesinin, içerdiği klorofil sayesinde, özellikle arsenik zehirlenmelerinde etkili olduğunu gösteriyor.
  • Yüksek protein oranı doğal olarak spirulinanın egzersiz performansı  ve kas kütlesi konusunda öne çıkmasının olası olduğunu düşündürebilir. Bu konuda yapılan hayvan çalışmalarında önemli etkiler görülmüş olsa da, insan çalışmaların da bu tip etkiler henüz görülmüş değildir.
  • Bazı araştırmalar, dolaylı olarak spirulina kullanımının karaciğer enzimlerini düşürdüğünü, viral hepatitlerde sağ kalım sürecini uzatmaya yardım ettiğini gösteriyor.
Spirulinanın Zararı Var Mıdır?

İçerdiği faydalı bileşiklerle spirulinanın, kötü kolestrolü düşürdüğü ve bu yüzden kalp hastalıkları riskini düşürdüğü, antioksidan içeriği yüksek olduğu için kanseri önleyici özellikte olduğu ve kan basıncını düşürdüğü yapılan kllinik çalışmalarca gösterilmiştir.

Ancak ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, spirulinanın insanlardaki herhangi bir sağlık durumunu takviye edici olarak önerilebilmesi için yeterince akademik çalışma olmadığını vurgulamaktadır.

Hatta düzgün şartlar altında üretilmeyen spirulina tabletlere, siyanobakterilerce üretilen mikrosistin isimli toksin bulaşabilmekte ve bu hapları tüketenlerde birtakım yan etkiler olduğu görülmektedir.

Bu nedenle spirulinayı gıda takviyesi olarak kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır. Doğru kullanımda spirulinadan daha fazla fayda görüleceği şüphesizdir.

1 üzerinde “Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir?” düşündü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?