Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

1 sene önce
50

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

Üzüm meyvesinin; potasyum, lif ve antioksidan bakımından zengin bir besin kaynağı olarak suyu çıkarılınca içeriğindeki demir oranı yükselir. Bu sebeple özellikle demir eksikliği ya da kansızlık gibi yaygın hastalıklar için doğal bir takviye görevi görür. Bunun yanı sıra sinir sistemini güçlendiren üzüm suyu unutkanlık, depresyon ve stres gibi hastalıkları önler. Peki üzüm suyunun faydaları nelerdir? Üzüm suyu nasıl yapılır?

Üzüm, birçok faydası sebebi ile yüzyıllardır sağlık alanında en çok tüketilen besinlerden biridir. Yeşil, sarı ve kırmızı renkleri bulunan üzümün faydaları da rengine göre değişiyor. Örneğin diğer renklerine oranla kırmızı üzüm antioksidan maddeler açısından oldukça zengindir. İçeriğinde yüksek oranda demir ve K vitamini barındırdığından vücudun ihtiyacı olan eksikliği hızla takviye eder.

Üzüm suyu Anadolu topraklarında bir gelenektir. Mutfaklardan eksilmeyen üzün suyu, yemekle beraber tüketilen nadir bir meyve suyudur. Şerbetleri ile meşhur Osmanlı mtfağında ise birçok şerbetin içinde kuru veya yaş haliyle üzüm bulunur. Lutein ve zeokanthin maddeleri barındıran üzüm suyu vücudun fonksiyonel çalışmasını aksatmadan devam etmesinde yardımcı olur. Sonbahar aylarında toplanan ve suyu çıkartılan üzüm çeşitli şekillerde tüketilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu da üzüm suyundan pestil yapılır.

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Sabah tüketildiğinde üzüm suyu, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Özellikle diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Uzun süre tok tutmaya yardımcı olur
  • A ve B vitaminleri bakımından zengin olan üzüm suyu, vücutta fazla olan bakteri ve virüsleri atarak enerjisini yükseltir. Gün boyu daha dinç olmayı sağlar. Stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların önüne geçer.
  • Üzüm suyu kötü kolesterolü düşürür vücuda doğal şeker aktarır. Tansiyon gibi riskli hastalıklara zemin hazırlayan olumsuz durumları ortadan kaldırır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipçi Yorumları

takip et

sosyal medya hesaplarımız

popüler yazılar

en çok tıklananlar

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Stres ve Beslenme: Stres Beslenmeyi Nasıl Etkiler? COVID-19 pandemisini yarattığı mevcut sosyal ve ekonomik koşullar da göz önüne aldığımızda; kendimizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebiliyoruz. Bu da yemek yeme davranışlarınızı değiştirmiş olabilir. Pandemi ve özellikle kapanma süreçlerinde evde...

2

Ketojenik Diyet Nedir ?

3

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS) Nedir Nasıl Geçer ?